Чому потрібно приватизувати всі активи, які не мають стратегічного значення

Наприклад , влітку НАБУ і САП розкрили схему можливого розкрадання грошей на одному з державних підприємств, яке видобуває торф.

За версією антикорупційних органів, приблизно десять років тому колишній директор підприємства уклав договори на придбання цінних паперів на 5,6 млн₴ Після купівлі він відразу перепродав їх приватній компанії. Результат — підприємство залишилося без коштів і цінних паперів, ще й зі збитками.

Інший приклад. НАБУ та САП викрили на зловживаннях колишніх керівників одного з державних аграрних підприємств. Слідство вважає, що менеджери продавали зерно приватним компаніям за ціною майже вдвічі меншою за ринкову. Результат — збитки державі на 9,1 млн₴

В більших збитках антикорупційні органи підозрюють колишній менеджмент державного енергетичного підприємства. Результат їхньої діяльності — збитки понад 176 млн₴

Розслідування та судові процеси щодо неефективного управління державними активами можуть тягнутися роками. Наприклад, після передачі на початку 2000-х років росіянам контролю над «Оріаною» держава втратила лідера української хімічної промисловості та отримала борги на майже 7,1 млрд₴

Результат — «Оріана» вже понад 20 років знаходиться у процедурі банкрутства, а її активи можна оцінити лише приблизно у 280 млн₴

Таких прикладів — декілька сотень по всій Україні. На більшості державних підприємств, які сьогодні продає ФДМУ — заборгованості перед бюджетом, невиплачені роками зарплати працівникам, кредитні зобов’язання.

Сьогодні приблизно 65% підприємств з портфелю ФДМУ в планах на ліквідацію чи банкрутство.

нафтохімічне підприємство ТОВ Карпатнафтохім (Оріана)

нафтохімічне підприємство ТОВ Карпатнафтохім (Оріана)

За декілька десятків років управління недоброчесні керівники підприємств не лише довели їх до банкрутства, а й фактично вивезли та вкрали з них всю техніку, обладнання, меблі.

Таке недбале ставлення до державної власності — пережиток радянського мислення: «Все, що державне = нічиє».

На жаль, директори держпідприємств, які повинні працювати на благо суспільства, безсоромно використовують державний ресурс для власного збагачення. Замовні закупівлі, завищені ціни, фіктивні контракти – це лише деякі з прикладів того, як недбале ставлення до державної власності дестабілізує економіку та підриває довіру громадян до влади.

Таке управління спричинило брак інвестицій та нових технологій. Результат – програш конкуренції, зменшення робочих місць та скорочення податків.

Яким має бути рішення? В державній власності мають залишитися лише стратегічні активи, які мають стати драйвером відновлення української післявоєнної економіки.

Наприклад, в чому стратегічна важливість спиртзаводів для країни? Донедавна лише дві країни у світі (Україна та Білорусь) не віддавали це виробництво до приватних рук. Україна дозволила приватизацію спиртзаводів лише 3 роки тому — у 2020 році. Більшість з них було успішно продано, деякі були так "знекровлені", що довелось виставляти декілька разів, навіть з пониженням стартової ціни.

Довжоцький спиртзавод

Довжоцький спиртзавод

Тому всі не стратегічні активи, до яких можуть проявити інтерес приватні інвестори, потрібно приватизувати — створити умови, коли на їхньому місці з’явиться працюючий приватний бізнес.

А от аграрні активи варто консолідувати в Банк землі і здавати в оренду. На прозорих орендних аукціонах. Це — зрозумілі умови роботи держави з чесним бізнесом. Ми нарешті покінчимо з корупційним сірими схемами оренди державних земель.

Інший наш проєкт — Суверенний фонд. Ми повинні сконцентрувати в СФ найбільш успішні держпідприємства, навколо яких має сконцентруватися відновлення економіки.

Лише таким чином ми зможемо позбутися неефективного управління державними активами та оздоровити економіку.
Новости
Интересно
Экспертно
ЗCУ повідомили про групу російських безпілотників на Сумщині
ЗCУ повідомили про групу російських безпілотників на Сумщині
Після обстрілу Одеси під завалами перебувають двоє людей, - ОВА
Після обстрілу Одеси під завалами перебувають двоє людей, - ОВА
Українські воїни знищили танк окупантів за 2,5 млн доларів
Українські воїни знищили танк окупантів за 2,5 млн доларів
Рекордно в 11 разів більше, ніж торік: Прибуток українських банків із початку року досяг 95 мільярдів
Рекордно в 11 разів більше, ніж торік: Прибуток українських банків із початку року досяг 95 мільярдів
Теги